SMUČARSKI SKOKI
Smučarski skoki so izrazito tehnična disciplina. Obvladovanje tehnike skoka odločujoče vpliva
na velike dolžine skoka in visoke stilne ocene.
TEHNIKA
RAZVOJ TEHNIKE
Tehnika smučarskih skokov se je zelo intenzivno razvijala zlasti od leta 1920 naprej.
Razvoj tehnike je bil ozko povezan z razvojem biomehaničnih in aerodinamičnih spoznanj in rastjo velikosti skakalnic.
Pred letom 1910 je bila znana tehnika telemark, med leti 1910 in 1920 je bila znana pokončna tehnika skoka z rokami, usmerjenimi nazaj. Leta 1925 pa se je začela razvijati sodobna aerodinamična tehnika.
Skakalci so v letu vse bolj prehajali v položaj izrazitega naklona v smeri naprej. V prvi fazi so imeli roke odmaknjene od telesa, nato pred telesom, nakar so jih prenesli ob telo z nazaj usmerjenimi dlanmi.Ta tehnika je ostala znana kot klasična tehnika do leta 1991, ko je tudi naš skakalec Franci Petek postal zadnji svetovni prvak v tej tehniki na svetovnem prvenstvu v Predazzu v Italiji.
Leto kasneje se je uveljavila tako imenovana V-tehnika, pri kateri so smuči postavljene v obliki črke ''V'', ki je postala aerodinamično učinkovitejša in je tudi zahtevala večje gibalne spretnosti skakalcev. Glavne značilnosti tehnike gibanja skakalca pa so seveda ostale nespremenjene.
-Pred letom 1910 - tehnika telemark;
-Med 1910-1920 - pokončna tehnika skoka z rokami nazaj;
-Po letu 1920 - tehnika predklona v bokih in roke naprej;
-Po 1925 - velik razvoj kjer je telo v izrazitem naklonu naprej, roke odmaknjene, v predročenju in nazadnje ob telesu z dlanmi usmerjenimi nazaj
-Do leta 1991 - klasična tehnika;
-Od leta 1992 - V- tehnika.
SODOBNA TEHNIKA
1.) Tehnika vožnje po zaletišču - skakalni počep
Skakalec se po spustu zniža v kolčnem, kolenskem in skočnem sklepu. Kolena so v širini ramen in močno potisnjena naprej. Zgornji del trupa je sploščeno položen na stegna, pogled je usmerjen naprej. Roke so v zaročenju ob telesu.
2.) Tehnika gibanja pri odskoku
Skakalec začne odskok tako, da se dviguje iz zaletnega položaja z intenzivnim gibanjem v kolčnem in kolenskem sklepu gor in naprej. Trup oz. telo tvori ob zaključku odriva kot 70 ° glede na ravnino odskočnega mostu. Zaželena je aktivnost rok, saj povečuje silo odskoka. Najpomembneje je, da skakalec pravočasno odskoči.
3.) Tehnika gibanja pri letu
Let se začne, ko skakalec zapusti podlago. V fazi leta je skakalec izrazito nagnjen naprej, smuči so v škarjasti nastavitvi ob telesu. Roke so ob telesu in pomagajo skakalcu uravnavati ravnotežje. V drugem delu leta se cel sistem skakalec nagnje naprej tudi za 10 °. Tik pred doskokom se skakalec dvignje z zgornjim delom telesa.
4.) Tehnika gibanja pri doskoku
Doskok in iztek sta dve fazi, ki ne vplivata na dolžino skoka, ampak na estetske ocene. Pri doskoku v telemark skakalec izvede srednji izpadni korak. Roke se pri doskoku razširijo in so iztegnjene, pogled pa je usmerjen naprej.




Tehnika Telemark
pokončna tehnika skoka z rokami nazaj
Tehnika predklona v bokih in roke naprej