SMUČARSKI SKOKI
TEKMOVANJA
.
So eni izmed paradnih zimskih športov, izvajajo se na snežni podlagi (poleti se izvajajo na plastiki) ter so tudi del tekmovanja nazimskih olimpijskih iger, na dve leti pa se izvajajo tudi svetovna prvenstva, vrhunec vsake sezone pa je Novoletna turneja, ki poteka na dveh nemških in dveh avstrijskih prizoriščih.
TEKMOVANJE ZA SVETOVNI POKAL (FIS)
Vsako tekmovalno sezono je organizirano mednarodno tekmovanje na najvišjem nivolju (Z izjemo Olimpijskih Iger in Svetovnega Prvenstva) - Tekmovanje za svetovni pokal. Skozi celotno sezono se vrstijo tekme (navadno ena ali dve na teden) v različnih smučarsko skakalnih središčih (glej Skakalne naprave). Uvrstitev na posamezni tekmi šteje določeno število točk, ki se skozi celotno sezono seštevajo.
Zmaga na tekmi svetovnega pokala ima velik pomen, a zmagovalec skupnega seštevka za svetovni pokal se lahko pohvali z eno izmed najbolj cenjenih lovorik na svetu - z Velikim Kristalnim Globusom. Veliki Kristalni Globus se tako kot pri ostalih disciplinah (Alpsko smučanje, tek na smučeh, biatlon...) podeli zmagovalcu skupnega seštevka tekem svetovnega pokala.
Mali Kristalni Globus se podeli zmagovalcu skupnega seštevka v poletih. Pri skokih poznamo namreč male, srednje, velike skakalnice in letalnice. Letalnice so večje skakalne naprave, ki omogočajo polete tudi čez 240 metrov.
Poleg individualnih tekmovanj in seštevka za svetovni pokal, vzporedno poteka tudi seštevek za Pokal narodov. Seštevki točk, ki jih tekmovalci določene države zberejo, se štejejo za pokal narodov in država, katere tekmovalci so najuspešnejši, prejme prestižno nagrado za pokal narodov.
SVETOVNO PRVENSTVO
Svetovno prvenstvo je vsako tekmovanje, na katerem sodelujejo tekmovalci z vsega sveta. Po navadi se na prvenstvo avtomatično uvrsti država gostiteljica, včasih tudi trenutni svetovni prvak, drugače pa tekmovalci/ekipe, ki so zmagali v posameznih kvalifikacijah.
v smučarskih skokih, ki za moške z nekaj izjemami poteka na dve leti, prvič pa je potekalo leta 1925. Od leta 1962 poteka prvenstvo tako na veliki, kot tudi srednji skakalnici, od leta 1982 poteka tudi ekipna tekma, občasno tudi po dve ekipni tekmi. Od leta 2009 tekmovanje poteka tudi za ženske.
Svetovno prvenstvo v smučarskih poletih je tekmovanje, ki z nekaj izjemami poteka na dve leti. Poteka na največjih smučarskih skakalnicah s K-točko prek 185, oziroma smučarskih letalnicah. Pravila se razlikujejo od pravil tekem svetovnega pokala, saj za naslov svetovnega prvaka v poletih šteje seštevek štirih poletov, na glavno tekmo se kvalificira 40 tekmovalcev, po prvi seriji pa se uvrsti v naslednje tri serije trideset najboljših tekmovalcev. Od leta 2004 poteka poleg posamične tekme tudi ekipna tekma, kjer štejeta dva poleta od vsakega od štirih tekmovalcev, kolikor jih je v posamezni ekipi.
OLIMPIJSKE IGRE
Smučarski skoki na olimpijskih igrah potekajo vse od prvih Zimskih olimpijskih iger leta 1924. Do leta 1960 je bila prirejena le ena olimpijska tekma na skakalnicah različnih velikosti okoli K70, od leta 1964 potekata dve olimpijski tekmi, na srednji in veliki skakalnici, od leta 1988 pa je bilo dodano v olimpijski program še ekipno tekmovanje na veliki skakalnici.


TOČKOVANJE
Zmagovalec tekme je določen po sistemu točkovanja, ki je podan glede na daljavo in slog skoka. Vsaka skakalnica ima t.i. kalkulacijsko (predvideno) točko, (tudi K-točko). Ta pokaže velikost skakalnice oz. predviden povprečen skok skakalca.
Na skakalnicah s K-90 in K-120 je točka pri 90 oz. 120 metrov. Skakalec, ki pristane na to točko je nagrajen s 60 točkami, za vsak meter manj/več od točke, skakalec dobi manj/več kot 60 točk (1,8 točke na meter).
Temu se doda še ocena petih sodnikov, ki vsak skok spremljajo na stolpu v bližini K-točke. Skakalca nagradijo z največ 20 točkami, ki jih pridobi glede na: položaj smuči med letom, ravnotežja med letom, položaja telesa in pristanka (t.i. pristanek vtelemark).
Nato se združi seštevek točk daljave in sloga, ki jih podajo trije sodniki (najboljša in najslabša ocena se ne upoštevata). Na posameznih tekmah se upoštevajo seštevki točk, doseženih v obeh serijah tekmovanja. Skakalec, ki doseže največji izkupiček točk, je zmagovalec tekme.

